Отглеждане на грозде Без повече загадка

Колкото по-стара е една лоза, толкова по-добре гроздовете по нея зреят.

В началото на ноември обикновено вече са обрани късно зреещите десертни и винени сортове. При по-топли есенни дни може да се изчака, за да се натрупат повече захари, но за да се предпази реколтата от загуба при промяната на времето, често се налага по-рано да се приключи беритбата.

Присаждането е един от предпочитаните начини за размножаване на лозите от някои стопани и те го използват, когато желаят да коригират сорта, който отглеждат или пък сами да си произведат облагороден посадъчен материал.

В обратния случай, ако не се направи нищо, броят на безплодните леторасли ще стане толкова голям, че ще бъде много трудно да се справите с тях.

Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.

Празник „ЕКО кошница, моля!“ събира в Елхово производители, преработватели и любители на чистите местни храни

Сред значимите фактори за присаждането са и метеорологичните условия в деня на работа. Добре е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.

От своя страна тази промяна е причина за съществени промени в технологията на почвообработката. Премахва се плужната обработка на почвата, а се прилага плоскорезна разрохкваща обработка и затревяване на междуредията.

Калемът трябва да се постави там, където пръчката започва да се вдървесинява.

Една грешна стъпка с ножиците или грешен срок за резитба могат да навлекат много повече бели на лозите, отколкото кратко забавяне - така че внимавайте или проведете един курс при лозар или съсед, за да се научите, ако сте любител Това, което трябва да се постигне с един летораст през април-март, май и август Над тази дебелина, при която е видно, че клещите не могат да се справят, не трябва да се мъчите, а да извадите триончето Схематичен пример - в зеления участък леторастите, които са плододали, трябва да се отрежат.

Отглеждането на специални гроздови сортове е скъпа и трудоемка задача. Лозята търпят неколкократни годишни обработки, за да се гарантира събирането на добра реколта. И докато в миналото лозарите са отглеждали гроздето върху самоделни конструкции, то днес в големите лозови масиви се използват телени конструкции, свързани чрез железобетонни или друг вид лозарски колове.

Полезни статии Карта лозя на сайта За реклама Последвайте ни

Какви фуражи трябва да заделите за вкусна коледна пуйка

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Отглеждане на грозде Без повече загадка”

Leave a Reply

Gravatar